talesemi1

Her yıl ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ etkinlikleri kapsamında dünya ki talasemi hastaları arasında düzenlenen ‘’Demir Savaşçıları’’ konu resim yarışmasında Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği üyesi 23 yaşında ki Fatma Katip isimli talasemi hastası 14 yaş üstü gençler kategorisi resim yarışmasın da Dünya 2.incisi olmanın mutluluğunu yaşadı.

Dernek merkezinde düzenlenen ödül töreninde konuşma yapan Hatoder Genel BaşkanıBurhan Kerimoğlu şu bilgilere yer verdi; Dünya ülkesi Kanada tarafından gerçekleştirilen bu resim yarışmasının amacı, talasemi bilincinin arttırılması ve dünya çapında ki her hastanın tedaviye uymasının önemini vurgulamaktır. Çünkü talasemi hastaları üç haftada bir düzenli kan transfüzyonu almak zorundadırlar, hastalar tarafından alınan kan aynı zamanda vücutta demir birikene neden olmaktadır. Biriken fazla demirin atılması için her gün düzenli olarak demir düşürücü oral şelatörler kullanmak, hastalar için oldukça zahmeti bir yaşam sürecidir. İşte her yaştan hastanın karşılaştığı sorunları aşması ve tedavisine yardımcı olması için düzenlenen bu resim yarışması hastaların sağlıklarına nasıl yardımcı olup, yaşam standartlarını daha ileriye götürmeleri, hayal ettikleri ve nasıl yaşamak istediklerini kağıda dökerek arzuladıkları bir yaşamı seçmelerin en güzel ifadelerini ortaya çıkaran bu organizasyon onlar için arzuladıkları gerçek yaşamı ortaya çıkaran düşünceler topluluğudur.

Ulusal alanda bu organizasyonu hazırlanmasında ve sürdürülmesinde Chiesi İlaç Ticaret A.Ş.nin koşulsuz desteklerine Türkiye Talasemi Federasyonu’da eşlik ederek anlamlı bir çalışmaya katkı sağlamışlardır. Federasyona üye biz üye derneklere gönderilen müracaat formlarını süresi içersinde 6-9 yaş, 10-13 yaş ve 14 yaş ve üzeri hastalarımıza ve üyelerimize ileterek son başvuru tarihi olan 26 Şubat 2014 tarihine kadar katılımlarının alınmasını sağlamış olduk ve toplanan resimleri Talasemi Federasyonu’na ileterek hastalarımıza sosyal yönde bir kez daha öncülük ederek, resim yarışmalarına katılmalarını önce ulusal alanda daha sonra uluslararası alanda destekleyerek dereceye girmelerine ve ödül almalarına aracılık etmiş olduk.

Hatoder Genel Başkanı Kerimoğlu, sözlerinin sonunda şunlara değindi; Derneğimiz üyesi Fatma Katip’in ödülleri geçtiğimiz günlerde Kanada tarafından önce Türkiye Talasemi Federasyonuna iletilmiş ve federasyon aracılığıyla da derneğimize gönderilen ödüllerinin kendisine takdim edilmesi istenmiştir, dernek olarak bizlere bu mutluluğu yaşatan Fatma’ya ve ailesine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim, dedi.

Dernek üyesi 23 yaşında ki talasemi hastası Fatma Katip’te duygularını şu şekilde ifade etti; yaptığım resim kendi yaşadığım hayatı anlatan, duygularımı içermektedir, biz talasemi hastaları için sürekli kan almak ve alınan kanın vücuda girmesinden sonra vücudumuzda biriken demir oranını bir daha ki kan alma gününe kadar düşürmek için verdiğimiz yaşam mücadelemizi anlatmaktadır. Bizler için yaşam gerçekten dışarıdan göründüğü gibi hiçte kolay olmayan zor ve zahmetli bir süreci içermektedir, dedi ve dernek yöneticilerine de katkılarından dolayı teşekkür etti.

Dernek merkezinde düzenlenen ödül töreni sırasında mutluluğu gözlerinden okunan Fatma Katip’i annesi Keriman Katip, kız kardeşi Solmaz Katip ve arkadaşları da yalnız bırakmayarak mutlu gününe ortak oldular.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir