Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, geçtiğimiz günlerde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji servisinde yatmakta olan talasemi ve orak hücre anemi hastalarından bazılarını ziyaret ederek sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Başkan Kerimoğlu hastane ziyaretin de hasta ve hasta aileleriyle sohbet ederek onların yaşamış olduğu sorunları ve sıkıntıları dinleyerek konuyla ilgi bazı notlar aldı ve yetkililerle görüşeceğinin altının çizdi. Kerimoğlu bu konuda kısa birde açılama yaptı; hastalarımızın vücut dirençlerinin normal sağlıklı insanlara göre daha düşük olmasından dolayı özellikle hastalarımız kış aylarında daha sık rahatsızlana bilmektedirler. Bundan dolayı gün geçmiyor ki birçok hastamız hastanelerin acil servisleri, poliklinikler gibi yerlerde hekimler tarafından kontrolleri yapılarak gerek ayakta ve gerekse hastane servislerinde yatarak tedavi edilmektedirler. Özellikle bölgemizde 2 bin den fazla hastamız bulunmaktadır. Bununla beraber Suriyeli hastaları da eklersek bu sayısı 2 bin 500 civarını bulmaktadır. Kaldı ki sadece MKÜ Tıp Fakültesinde erişkin dalında sadece hematoloji alanında bir hekim hizmet vermektedir. Bizim hastalarımız için bu sayı oldukça yetersiz kalmaktadır. Çünkü bu alanda hizmet veren hekimimiz aynı zamanda üniversitede tıp fakültesi öğrencilerinin derslerine de girmekte ve onlara ayrıca eğitimcilik yapmaktadır. Hal böyle olunca ciddi anlamda hastalar önemli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Amacımız hekim sıkıntısının Sağlık Bakanlığı yetkililerince biran önce çözülmesidir. Hatay Devlet Hastanesi bünyesine en azından bir erişkin birde çocuk hematoloji uzmanı atamalarının en kısa sürede yapılması gerektiğidir.

Bu konuda geçen günlerde ki Ankara ziyaretimde bu konuyu yetkililere ileterek hasta ve hasta ailelerinin mağduriyetlerini dile getirdim. Bu konuda biran önce çözüme gidilmesi gerektiğinin belirterek yaşanan sıkıntıları dile getirerek, şuan açılacak atama kurasında Hatay için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen yetkililer konun elzem olduğuna dikkat çekerek hematoloji alanında yan dal uzmanlığı yapan kişi sayısının da yeterli olmadığına değindiler.

Kerimoğlu daha sonra hasta ve hasta ailelerine federasyon olarak hastalar için elde edilen yeni haklar ve kazanımlar hakkında bilgiler aktararak bu alanda ekip olarak çalışmalarının devam ettiğine değinerek, onların her zaman yanında bir derneklerinin ve federasyonlarının olduğunu söyleyerek sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek bu alanda onlara bilgiler aktararak onlarla vedalaştı ve tekrar acil şifalar diledi.