hatoderHatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu; Avrupa Birliği Bakanlığı Gençlik Programı  Avrupa  Gönüllü Hizmetleri  kapsamın da hazırlamış olduğumuz ‘’Thalassemia Awareness Via Evs Volunteers’’ adlı projemiz 30 Aralık 2015 tarihinde açıklanarak projemizin kabul edilmiş olması bizleri mutlu etmiştir.

Hatoder Başkanı Kerimoğlu şu bilgilere yer verdi; Geçtiğimiz yıl Nisan ayından bu yana takip ettiğimiz AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın gençlik programları projelerinin müracaatları için çeşitli aşamalarını dikkatle takip edip, gerekli çalışmaları yönetim kurulu olarak titizlikle sürdürüp zamanı geldiğinde müracaatımızı yapmış olduk olduk ve bu hazırlık aşamasında AB Bakanlığı yetkililerinin derneğimizi ziyareti, proje ortağımız Hatay Antakya Devlet Hastanesi yetkililerini ziyaret etmelerinin yanı sıra Ankara ve İstanbul illerin de düzenlenen iki önemli eğitim toplantısını da başarıyla geçerek derneğimizin de içerisinde yer aldığı ülkemiz genelinden birçok kamu, kurum ve kuruluşunun aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu 2015/R3 Erasmus + Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar ve Ana Eylem 3 Politika Reformuna Destek-Yapılandırılmış Diyalog proje tekliflerinin değerlendirme süreci 30 Aralık 2015 tarihinde tamamlanmıştır.
Söz konusu dönemde tüm eylemler için toplam 983 başvurudan 115’i ulusal alanda destek almaya hak kazanmıştır. Dernek olarak bizlerde ‘’2015-3-TR01-KA105-024592 proje numarasıyla Thalassemia Awareness Via Evs Volunteers2’’ başarılı projeler sıralamasın da 88.nci sırada yer alarak 24.962,68 Euro’luk bir projeyi ilimize kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktan onur duymaktayız.
Projenin açıklanmasından sonra ki süreçte takip edilecek çalışmaların başında 42 dünya ülkesinin herhangi birinden ilimize gelecek olan 17-30 yaş arası genç gönüllülerden sadece 2 kişinin bulunması sürecidir. Bu gönüllülerin ilimize ve Antakya ya gelmeleri için elimizden gelen çabalar ortaya konmakta ve bu süreci tamamlamak için yurt dışında bulunan derneklerle bağlantılarımızı dernek yönetim kurulu ve yetkililer aracılığıyla sürdürmekteyiz. Bulunacak gönüllüler sorasında hazırlık süreçleri tamamlanacak ve sözleşme makamıyla yapılacak olan sözleşme sonrasında ise 9 aylık proje sürecimiz 1 Mart 2016 tarihi itibariyle başlamış olacaktır.
Bu proje döneminde çalışmalarımıza destek olan AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı yetkililerine, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, dernek yönetim kuruluna, basın-yayın kuruluşlarımıza, dernek üyelerimize, kişi ve kişilere, hasta ve hasta ailelerine bir kez daha teşekkür ederim, dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir