c9c16f2db937a104f559d4b8ca713c88

HATAY TALASEMİ VE ORAK HÜCRE ANEMİ HASTALIKLARI DERNEĞİ

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu; Avrupa Birliği Bakanlığı Gençlik Programları Avrupa Gönüllü Hizmetleri kapsamın da hazırlamış oldukları ‘’Thalassemia Awareness Via Evs Volunteers’’ adlı proje kapsamında Hatay’a gelen biri Litvanya vatandaşı olan Kotryna Brukstaıte ve diğeri Almanya vatandaşı olan Johannes Maxımılıan Lorenz’in katılımıyla dört aydır projelerini başarıyla sürdürdüklerini dile getirdi.

Kerimoğlu şu bilgilere yer verdi; Bu yıl Ağustos ayından bu yana sürdürdüğümüz AB Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı projesinde ki amacımız gençlik programları değişimine sivil toplum kuruluşu olarak destek vermektir. Proje dört aydan bu yana iki gönüllümüz ile beraber dernek çalışmaları ve projenin resmi ortağı olan Hatay Antakya Devlet Hastanesi bünyesinde yer alan talasemi merkezinde gönüllülerin hasta ve hasta ailelerine her konuda yardımcı olmaları yönünde devam etmektedir.

Avrupa ülkesinden gelen gönüllülerin gerek kendilerine yönelik günlük eğitici faaliyetlerde bulunmaları, gerekse bir gönüllü elçi olarak boş vakitlerinde şehrimizin ve ilimizin tarihi dokusunu tanımları sosyal yönde hayata adapte olma adına altı ay boyunca sosyal bir etkileşimle ortaya koyacaktır. Özellikle bu süre zarfında insanımızın yaşam ve misafirperverlik yönlerini tanıma imkânı bulan Avrupalı gençler burada ki ilgiden memnun olduklarını söylediler. Ayrıca almış oldukları bazı kurslarla ve eğitimlerle de her türlü kültürümüzü ve diğer kazanımları da ülkelerine taşıyarak Hatay’ı her yönüyle anlatıp bir gönüllü elçiliği görevini de sosyal yönden yerine getirmiş olacaklardır.

Her iki Avrupalı genç gönüllü de Hatay’da bulunmaktan, hasta ve hasta ailelerine destek olmaktan, sosyal yaşamın içinde kendi ayakları üzerinde durmaktan, hayatı öğrenmekten mutlu olduklarını dile getirerek, böylesi bir proje içerisinde yer almanın kendileri adına bir şans olduğunu da dile getirdiler.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.