Mkü-Tıp Fakültesine ZiyaretHatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve Genel Sekreter Esen Vural ile birlikte MKÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevine geçtiğimiz günlerde atanan Doç.Dr.Ömer Evirgen’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını önlemeye yönelik il genelinde yapılan birçok çalışmadan bahsederek bu hastalıkların önlenmesi ve mevcut hastalarınsa sosyal alanda hayatların da yaşamış oldukları sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik yapılan çalışmalardan bahsederek Hatay Valimiz Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz başta olmak üzere eşleri Hanımefendi Sayın Zehra Lekesiz’in emeklerinin takdire şayan olduğunu söyledi.

İlimizin bu alanda geçmişte yaşanan sıkıntılarına dur demek için artık ellerinde bir eylem planının olduğunu, yapılan çalışmalar da sağlık alanında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere paydaş birçok kamu kurum ve kuruluşunun ciddi çalışmalar içerisinde olduğunu dernek olarakta bu alanda ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını bu alanda bir koordinasyon sağladıklarını ve halkın hastalıkların önlenmesi yolunda bilinç düzeylerinin arttırılmasına yönelik çalışmalara da önem verdiklerini söyleyerek talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları alanında yapılan çalışmalarda önemli rol üstlenen Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesiyle bu çalışmalara geçmişte olduğu gibi sizin döneminizde devam etmeliyiz, dedi.

MKÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Ömer Evirgen’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’na talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda Tıp Fakültesinin imkanlarının giderek ciddi yatırımlarla arttırıldığına dikkat çekti ve genetik geçişli bu hastalıkların önlemesi için kadın doğum ünitesinde yapılan hizmetler hakkında ve hematoloji bölümlerinde yapılan çeşitli çalışmalardan bilgiler aktardı.

Tıp Fakültesi Başhekimi Doç.Dr.Ömer Evirgen sözlerinin sonunda şunlara yer verdi. Özellikle son yıllarda asıl hedefin sıfır hasta bebek doğumları yönünde olması çok önemlidir, ilimiz genelinde ki çalışmalar her geçen gün yeni bir hızla devam etmektedir. Başta kamu kurum ve kuruluşlarının bu hastalıkları sahiplenmeleri ve Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneğiyle ortak işbirliğine gitmeleri de önemli ölçüde önemlidir. Bizlerde bu alanda yürütmüş olduğunuz çalışmalarınıza geçmişte olduğu bundan sonrada destek olmaya için hazırız, dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.