hatoder_asyagazetesi

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu yaz aylarında ve özellikle de Ramazan ayında artan kan ihtiyacının karşılanması için vatandaşları kan vermek için duyarlı olmaya davet etti.

Başkan Kerimoğlu konuşmasında şunlara değindi; Unutmayınız ki ‘’Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Başta talasemi ve orak hücre anemi hastaları, kronik hastalık grubunda ki kişiler ve acil müdahale gerektiren hastalar günün her saatinde kana ihtiyaç duyabilirler. İlimizde talasemi (Akdeniz Anemisi) ve orak hücre anemi hastalıklarının yaygın olması dolayısıyla, özellikle hastalarımız her ay içerisinde sürekli kan transfüzyonu almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Yaz aylarında havaların sıcak olması hastaların kan ihtiyaçlarını biraz daha arttırmaktadır. Düzenli tedavilerine yaz aylarında da devam  edilen hastalarımız  için ilimiz genelinde ki hastanelerde ortalama aylık 600-700 ünite civarında kan tüketiminin ortaya çıktığını bilmekteyiz. Bununla beraber yaz aylarında yaşanan birçok kazayı da göz önüne alacak olursak ister istemez ilimiz hastanelerin de kan  ihtiyacı  önemli  bir  artışı da beraberinde getirmektedir. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla kişilerin oruçlu olmaları gündüz saatlerinde vatandaşların kan bağışına vermiş oldukları desteği önemli  ölçüde düşürmektedir. Bu açığı kapatmak için özellikle Kızılay yetkilileri kan bağışı toplama işlemlerini, vatandaşların iftarlarını yaptıktan sonraya bırakarak, kan alma işlemlerini akşamları 19:00-01:00 saatleri arasında sürdürmektedirler. Kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız bu saatleri göz önünde bulundurarak ona göre kan bağışı kampanyasına destek vererek hayat kurtarma yoluna gitmelidirler.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu sözlerinin sonunda şunlara değindi; Geçmişte dernek olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonrasında vatandaşlarımız bizlerin sesine kulak vererek kan bağışı konusunda 2010 yılında Türk Kızılay’ına Antakya’da 3 günde toplamda 500 ünitenin üzerinde kan bağışlayarak önemli ölçüde destek vermiştir, ülkemizde adeta bir rekora imza atan Antakya halkını, bu yılda bu örnek davranışa imza atmalarını ve yeni bir rekor kırmalarını sağlamak  için  Antakya Vali Ürgen alanına bir kez daha bekliyor ve destekleri içinde şimdiden tüm Antakya halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.