hatoder-samandag

HATODER Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, Genel Sekreter Esen Vural ve beraberindeki heyetle “Talasemiye Mücadelede Halka El Ele” projesi kapsamında İlçemiz Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i dün makamlarında ziyaret etti.

Önce İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı’yı ziyaret eden HATODER, ziyaretinde kısa bir konuşma yapan HATODER Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; “Derneğin amacının talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda çalışmalar yapmak, bu hastalıkla doğmuş hasta kişilerin ve ailelerinin yanında olmak, her türlü sorunlarını çözüme kavuşturmak adına kurulmuş olan derneğimiz, hasta bebek doğumlarının önüne  geçmek içinde ciddi çalışmalar yapmaktadır”dedi.

Bunların en başında eğitim ve bilgilendirmenin geldiğini dile getiren Başkan Kerimoğlu, ‘bunları yaparken kamu, kurum ve kuruluşları ile birlikte tam bir seferberlik halinde çalışma yoluna gitmekteyiz’ dedi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu;  “talasemi ve orak hücre anemi hastaları gözlerini yaşama açtıkları andan itibaren ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Yaşamlarının daha ilk aylarından itibaren sağlık sorunlarından dolayı sağlık kuruluşlarıyla, hastanelerle içli dışlı olduklarını yaşamları boyunca ellerinde olmadan zorunlu sebeplerden dolayı hastaneleri tercih etmek zorunda kalan hastalarımız, ciddi anlamda maddi ve manevi sorunlara bağlı olarak maddi çöküntüler, yaşamaktadırlar. Hastalarımız ilgi ve alakaya ihtiyaçları olduğu kadar, her türlü yardımlara da ihtiyaç duymaktadırlar. Siz kıymetli idarecilerimizden ve toplumun her kesiminin bu hastalarımıza sahip çıkmaları herkesi mutlu edecektir.

Hatay İli Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planı kitabının ilimiz genelin de talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını önlemek için hazırlanan ciddi bir çalışma kitabı olduğunu ve bu kitabın içeriğinden de ayrıntılı bir şekilde bahseden Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını önlemek için kamu, kurum ve kuruluşlarının el birliği içerisinde çalışmalar yürütüldüğünü,  bu çalışmalar için kurumların bir araya gelmesinde, koordinasyon içerisinde ahenkle çalışmaların da ise Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in ve eşinin çok önemli katkılarının olduğunu dile getirdi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu; “Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları derneği ailesi olarak bizler bu çalışmalara destek olmakla birlikte, farkındalık ortaya koymak için elimizden gelenin fazlasını yapmanın yanında özellikle talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarını halka tanıtmak, anlatmak ve farkındalık ortaya koymak için bugün Samandağ ilçemizi ziyaret ederek ‘’talasemi ile mücadele halk el ele’’ projesinin hedef ve amacını genişletmiş bulunmaktayız.  Burada açacağımız stantlarda halkımıza bu hastalıklar hakkında bilgiler verip, kişilerin evlenmeden önce hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmalarını da amaçlamış bulunmaktayız, projenin hedeflerinin en başında hasta bebek doğumlarının önüne geçmektir. Aynı zamanda Hatay ili Hemoglobinopati Kontrol Stratejisi ve Eylem Planına destek vermeyi de hedef edinmiş durumdayız”dedi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, ilçe genelinde yapılacak çalışmaların en başında tanıtım standının geldiğini ve bu stantta her yaştan insana hitap edecek çeşitli promosyon ürünlerinin bulunduğunu (Şapka, tişört, boyama kitabı dağıtımı ve anket) gibi görsel faaliyetlerin yer almasının hastalığın tanıtımına katkı sağlanacağı gibi kişilerde ilgi uyandıracağını, bunun da hastalığın tanıtımı açısından  önemli olduğunu dile getirdi.

Samandağ Kaymakamı Sayın Süleyman Özçakıcı da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları ilimiz genelinde ve ilçemiz genelinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. İlimiz genelinde mevcut hasta sayısı fazla olmakla birlikte, ilçemizde talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarından muzdarip hastalarımızda oldukça fazladır. Mevcutta var olan bu hastalığın önüne geçmek ise ancak erken yaşlarda eğitim ve bilgilenmeden geçer. Yaptığınız bu çalışmalar ilerleyen zamanlarda ilimiz genelinde halkımızın bilinç düzeylerini yükseltecek ve hasta bebek doğumunun sıfıra gelmesine oldukça katkı sağlayacaktır”dedi.

Samandağ Kaymakamı  Süleyman Özçakıcı, “talasemi ve orak hücre anemi hastalarının maddi ve manevi sorunlarına çözüm bulmak ve halkımıza her alanda destek olmak biz idarecilerin, kamu, kurum ve kuruluşlarının temel görevleridir. Bizler yapmış olduğunuz bu anlamlı projeden dolayı başta Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneğinin yöneticilerini ve emeği geçen herkesi kutluyor, çalışmalarınızda desteklerimizin de sizlerle olduğunu ayrıca söylemek istiyorum ve başarılar diliyorum”dedi.

İlçe Kaymakamı ziyaretinden sonra Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i makamında ziyaret eden HATODER Yönetimi, aynı bilgileri Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, ile de paylaştı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Nehir, “Talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarının ilimiz genelinde önemli bir halk sağlığı olduğunu çok kimse bilmez iken siz değerli dernek yöneticileri sayesinde bunu öğrenmiş bulunmaktayız, ilimiz genelinde ki hasta sayısının ise fazla olması geçmişte bu konulara yeteri kadar önem verilmemesine bağlanabilir, yaptığınız bu çalışmalar sayesinde ilerleyen zamanlarda Hatay ilimiz genelinde halkımızın bilinç düzeyini yükseltecek ve hasta bebek doğumunun sıfıra gelmesine önemli katkı sağlayacaktır, dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir; “talasemi ve orak hücre anemi hastalarının her türlü sosyal sorunlarına çözüm bulmak ve halkımıza bu alanda destek olmak biz belediyelerin, kamu, kurum ve kuruluşlarının asli görevleridir. Bizlerde bu çalışmalar da sizlere her zaman yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Nehir, “Samandağ Belediye başkanı olarak bizler yapmış olduğunuz bu anlamlı ve özverili projeden dolayı başta Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneğinin saygıdeğer başkanına, yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’da daha önceki çalışmalara ve projeye vermiş oldukları desteklerden dolayı başta Samandağ Kaymakamı  Süleyman Özçakıcı ve Belediye Başkanı  Mithat Nehir’e ziyaretinin anısına projenin tanıtım ürünleri olan şapka, tişört, boyama kitabı, talasemi tanıtım CD’si, el broşürleri gibi proje tanıtım ürünlerini sundu ve ardından birer de plaket takdim etti.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.