11ff87b754b564cf2c60e2628d5ec100_L

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği bu hafta sonu dernek üyeleri hasta ve hasta ailelerine yönelik olarak Antakya Mahveli Cafe’de birliktelik kahvaltısı düzenledi.

Düzenlenen kahvaltı programına, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç,dernek üyeleri, hasta ve hasta ailelerinin yanı sıra bazı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileride katılım gösterdi.

Başkan Burhan Kerimoğlu yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi; Göreve geldiğimiz günden bu yana dernek yönetim kurulu olarak, üyelerimize, hasta ve hasta ailelerimizle birlikte ilimiz içinde katkı sağlayacağına inandığımız birçok başarılı çalışmalara imza attık. Derneğimiz olarak kamu kurum ve kuruluşlarıyla her zaman ortak çalışmaların içerisinde yer alarak hastalıkları önlemek adına ve gerekse  mevcut hastaların ve hasta ailelerinin sorunlarına destek olmak adına son derece mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Geçtiğimiz günlerde Antakya da düzenlemiş olduğumuz Yöresel Ürünler Festivaline katkı sağlayan başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine, personellerine ve festivalimize ilgi gösteren vatandaşlarımıza ve festival çalışmaların da derneğimize destek olan 01 Çalışır Organizasyona ve Hasan Çalışır’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç ise, Türkiye’de Hemoglobinopatilerdenözellikle talasemi ve orak hücre anemihastalıkları başta olmak üzere diğer hemoglobin bozukluklarının çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğuna değinerek bu konu da başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere Talasemi Federasyonumuz ve kendi bölgelerinde hizmet gösteren derneklerimiz yoğun çalışma içerisinde hizmetlerine devam ederek, gerek yeni hasta doğumlarını önlemek adına ve mevcut hastaların sorunlarına katkı sağlamak ile birlikte güzelçalışmaların içerisinde yer almaktadırlar.

Bu alanda Hatay ilinde faaliyet göstermekte olan Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi HastalıklarıDerneği ise geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu Yöresel Ürünler Festivali ile bu hastalıkları tanıtma adına ciddi bir farkındalığı daha ortaya koyarak önemli bir başarıya imza atmış oldu. Kendilerini ve bu çalışmalarından dolayı kutlar, festivale destek sağlayan Doç.Dr.Lütfü Savaş’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a HATODER’evermiş olduğu desteklerden dolayı federasyon ve dernek adına bir anı tabağı takdim etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasında:İlimiz genelinde Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıklarının yaygın olduğunu, bu hastalıklarla mücadele kapsamında kurulan HATODER’in hastalar için çok ciddi çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu konuda derneğin maddi ve manevi imkânlarının daha iyi seviyelere çıkarılarak destek olunması gerekmektedir. Yapılan çalışmalara destek olmak adına Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak ellerinden geleni yapacağız” dedi.Geçmişte olduğu gibi bundan sonrada destek vermeye hazır olduklarını dile getiren Başkan Savaş, Hatoder’e toplumun her kesimin destek vermesi gerektiğini belirtti. Bazı kişi ve kişilerin destek olmanın aksine yaralama ve zedelemek için ellerinden gelen tezgahları çevirdiklerini dile getirerek bu gibi art düşüncelerin amacına ulaşamayacağını belirten Başkan Sava sözlerine şöyle devam etti:

 “Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen festival kapsamında bazı oda başkanlarının demeçlerini okudum. Bu durum beni üzdü. Böylesi yararlı işler yapan derneklere destek olunması gerekirken, engel olmalarına anlam veremiyorum. Dernek çatısı altında toplanan hasta ve ailelerinin gelir bakımından çok ciddi sıkıntılar yaşayan aileler olduğuna ve bu kişilerin sahiplenilerek onlara destek olmakla onlardan alacağımız bir tebessüm ve duanın bizleri mutlu ettiğini biliyoruz. Bu konuda hasta ve aileleri için çaba harcayan destek olan hastaların mutlu olmasını sağlayan dernek yöneticilerin fedakarlık ve özveriyle çalışmalarını zor şartlarda sürdüren dernek yöneticilerin her zaman yanında olarak hastalarında yanlarında olmayı sürdürmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Geçtiğimiz hafta içi doğum günü olan Hatay BŞB Başkanı Savaş’aprogramın sonunda Hatoder ailesi tarafından sürpriz doğum günü yapıldı ve doğum günü pastası hep beraber kesildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.