ibrahim-yaman2-300x171HATODER Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’ı ziyaret etti.

İlimiz genelinde faaliyet göstermekte olan HatayTalasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri 30 Mart yerel seçimlerinde Defne Belediye Başkanlığına seçilen Dr.İbrahim Yaman’ı makamın da ziyaret ederek, yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, toplumsal bir halk sağlığı sorunu olan talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda dernek olarak il genelinde yapılan çalışmalardan bilgiler aktararak, yapmış oldukları bu çalışmaların toplumun yararına çok ciddi bir sağlık sorununu ortadan kaldırmaya yönelik olduğuna ve çalışmalarda hasta bebek doğumlarının en geç 2017 yılı sonuna kadar sıfıra getirilmesi konusunda hedefler konulduğuna ve bu çalışmalar da Hatay Valisi Sayın M.Celalettin Lekesiz’in ve eşlerinin büyük katkıların yanı sıra bütün sağlık kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da çalışmaları desteklediklerini dile getirdi ve çalışmaların içerisinde dernek olarak bizlerde çok ciddi mesafeler kat etmiş bulunmakla birlikte bu hastalığı kişilere anlatmayı sürdürmekte ve mevcut hastalarımızın sorunlarına ise çözüm bulmak için elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaktayız, dedi.

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti ve şunlara söyledi; yıllardır birçok sağlık kuruluşunda hekim olarak çalıştığını, ülkemizde ise en fazla hasta sayısının ilimizde bulunduğuna değinerek bu durum üzücü olduğu kadar düşündürücü bir sağlık sorunudur. Bunun için alınan tedbirleri elden bırakmadan sürdürmek önemlidir, çünkü bu tedbirler elden bırakıldığı andan itibaren potansiyel olan ilimizde ki %6-7’ler civarında ki taşıyıcılık oranları evlenecek kişilerin bu konuyu göz ardı etmelerinden dolayı hasta bebek doğumlarında yeniden artış sağlayabilir. Bu durumda hiç kimsenin tasvip etmeyeceği sonuçları ortaya çıkarabilir, bunun için siz Hatoder yöneticilerine, sağlık çalışanlarına bu konuyla alakadar herkese ve topluma büyük görevler düşmekle birlikte, Defne Belediyesi olarak hasta bebek doğumlarını önlemek için yapılması gereken ve üzerimize düşen görevleri eksiksiz yapabilmek için her zaman sizlerle beraber olacağız, dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.