aaaaaaaaaHatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve aynı zamanda Talasemi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kerimoğlu  ’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’münasebetiyle Atatürk Anıtına dernek yönetim kurulu, hastalar, hasta aileleri ve dernek üyeleriyle birlikte çelenk sunarak, saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşını hep birlikte okudular.

Kerimoğlu, günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşmasında şunlara değindi; Dünya da ve ülkemiz de önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığı hepimizin elbirliği içerisinde mücadele etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Uzun yıllardan bu yana talasemiyi önlemek için yapılan çalışmalar istenilen düzeye çıkarılmak istense de kalıcı çözümler üretilmemesinden dolayı hala hasta bebek doğumlarının olduğunu görmekteyiz.

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği olarak bu anlamlı günde toplumumuza önemli mesajlar aktarmak için bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Bu konuya dikkat çekmek için ülkemizin farklı illerin de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı yetkililerince ilk defa 1993 yılında Mersin ilimizde ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ için bir araya gelinmiş ve Atatürk Anıtına çelenk sunarak birlikte hareket etmenin toplumumuza sağlayacağı faydaya da vurgular yapılmıştır.

Bu konular üzerinde derlediğimiz görüşler doğrulturunda Sağlık Bakanlığımızca köklü çözümlere eklenecek asıl hedeflerin başında ilköğretim kurumlarında ‘’Fen Bilgisi’’ ortaöğretim kurumların da ‘’Biyoloji’’ ders kitaplarına alınması gereken talasemi ve orak hücre anemi hastalıklarının ders kitapların da olması geniş kitlelere ulaşmayı daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca Sağlık Bakanlığımızca yürütülen talasemi önleme programlarına da önemli ölçüde katkı sağlayarak hastalığın önüne geçmede önemli mesafeler ortaya çıkacaktır.

Başkan Kerimoğlu sözlerinin sonunda şunları değindi; Dernek olarak  5 yıldır bu konu da ciddi çalışmalar yaparak, hastalıklarla mücaadele başta olmak üzere,  hasta ve hasta ailelerimizin maddi ve manevi sorunlarına yardımcı olmak adına önemli mesafeler aldığımız gibi dernek olarak konuyu sahiplenme adına birbirimize kenetlenerek çalışmaları adeta seferberlik ruhuna dönüştürmüş ve bu ruhu gün geçtikçe daha da ileriye taşımanın azim ve kararlılığı içerisindeyiz.

Sağlık alanında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşu olarak sosyal medya üzerinden hasta ve ailelerinden, sağlık çalışanlarından gerekse vatandaşlardan takdir toplamak bizler açısından oldukça önemlidir, talasemi çalışmalarına olan katkılarımız bundan sonrada artarak devam edeceği gibi halkımızın bize olan güvenini boşa çıkarmayacağımızı da söylemek isterim.

Bizleri çalışmalarımızda yalnız bırakmayan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, basın mensuplarımıza, dernek yönetim kuruluma, üyelerime, hasta ve hasta ailelerimize ve çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.