Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Talasemi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kerimoğlu kış aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla vatandaşları gönüllü olarak kan bağışlamaya davet etti.timthumb (1)

Kerimoğlu konuşmasında şunlara değindi; Unutmayınız ki Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Özellikle kalıtsal geçişli hastalıklar ülkemizde ve ilimiz önemli bir halk sağlığı sorununu oluşturmaktadır. Bunların en başında da talasemi ve orak hücre anemi hastaları gelmektedir. İlimiz genelinde ki hasta sayımızın 2 bin üzerinde olması birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra kış aylarında kronik hastalıkların sayısında yaşanan artış, acil müdahale gerektiren hastalar, günlük ameliyat hastaları ve daha birçok tıbbı müdahale gerektiren hastalar için vücudumuzun temel yaşam kaynağı olan kan herkesin yaşamı süresince ihtiyaç duyacağı önemli bir yaşam sıvısıdır.

İlimiz genelinde Talasemi (Akdeniz Anemisi) ve orak hücre anemi hastalıklarının yaygın olmasından dolayı hastalarımız özellikle her ay sürekli kan transfüzyonu almak zorunda ve kış aylarında enfeksiyonlardan korunmak için bu tip hastaların vücut direncinin yükseltilmesi büyük önem arz etmektedir. İlimiz genelinde bu hastalarımız için aylık ortalama hastanelerde 500-600 ünite civarında kan tüketiminin ortaya çıktığını bilmekteyiz. Bununla beraber kış aylarında hava şartlarından ötürü yaşanan birçok trafik kazalarını da göz önüne alacak olursak ister istemez ilimiz genelinde ki hastanelerde ortaya çıkan kan ihtiyacı normalin üzerine olmaktadır.

Kaldı ki son birkaç ay içerisinde ve her daim yaşanan kan ihtiyacı ilimizde önemli derecede eksikliği hissedilen bir sorun halini almıştır. Özellikle hasta ve hasta ailelerinin bizleri arayarak hastanelerde kan bulamadıklarını tarafımıza iletmeleri yersiz şikâyetler arasında yer almaktadır. Çünkü burada ki asıl sorun sağlık otoritelerinden kaynaklanmamakta, sorunun asıl sebebi kan bağışlayacak gönüllü vatandaş sayısında yaşanan düşüşten ileri gelmektedir. Bu düşüşün yaşanmasında bazı yersiz söylemler ve hava şartları yer aldığı gibi asıl sorun yersiz söylemler vatandaşların kan bağışlamada geri adım atmalarına sebep olmaktadır. Bu yersiz söylemlere inanmamak en doğrusu olacaktır. Çünkü her yersiz söylem belki de en yakınımızdan birinin gün gelip aramızdan ayrılması demektir. Bu konuda vatandaşın kendi hür iradesini ortaya koyarak kan bağışlaması birçok hastamıza umut olacaktır.

Bugün Avrupa ülkelerinde bu konuda insanlarda yerleşmiş olan düşüncenin başında her üç ayda bir kişilerin düzenli olarak ilgili kan merkezlerine giderek kan bağışlamaları vatandaşların asli görevlerinden biri gibi haline gelmiş bir ödev durumundadır. Bu durum bizim ülkemizde maalesef çok daha farklı şekillerde kendini ortaya çıkarmakta ve vatandaşların kan bağışlaması için Kızılay’ın ikna ve çeşitli etkinlikler, farkındalıklar ortaya koymasıyla yürüyen bir hal almış durumdadır.

Kaldı ki Kızılay çalışanları da bu kanı temin ederek hasta vatandaşların yaşam döngülerine katkılar sağlamak için elini taşın altına koymaktan kaçınmayan görevlilerdir. Hal böyle iken ülkemizde hastalarımız adına yeterli kanı temin etmekte de önemli derecede sıkıntılar yaşayan Kızılay, hastalarımız için hastanelere yeterince kanı temin edemediğinde canı derdine düşen vatandaşlarca kurum boş yere suçlanarak yargısız infaz yapılmaktadır. Aslında asıl sorunun kanı temin edende değil kan teminine destek veren vatandaşların ellerini taşın altına koymaktan kaçınmasından kaynaklanmaktadır. Bu konuda asıl destek vatandaşlar tarafından Kızılay’a verile bilse bu sorunların aşılması içten bile değil kaldı ki bu destekler sonrasında sıkıntılarda önemli ölçüde ortadan kalkacaktır.

Kerimoğlu sözlerinin sonunda şunları söyledi; sağlık alanında hizmet veren bir sivil toplum kuruluşu olarak özellikle ülkemizde ve kendi ilimizde kan temini konusunda yaşanan sıkıntıları vatandaşlarımızla bizler paylaşma yoluna gittikçe inanıyorum ki vatandaşlarımızda bu sorunlardan bilgi sahibi olacak ve bu konuda ki eksikliğin giderilmesi için Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği yöneticileriyle ya da Kızılay yöneticileriyle irtibat geçerek bu önemli sorunun aşılmasına önemli derece de katkı sağlayacaklarına olan inancım tamdır, dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.