Hatay’da ”8 Mayıs Dünya Talasemi Günü”  kutlandı. 

hatoder17-300x171

Kısa adı HATODER olan Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ anısına Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu öncülüğünde yönetim kurulu üyeleri, hastalar, hasta aileleri ve katılımcılar ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu ve ardından istiklal marşını okudular.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yaparak şunları söyledi; Ülkemizde talasemi çalışmalarının 1960’lı yıllar da başladığını ve o yıllardan bu zamana kadar birçok çalışmalar yürütülmesine rağmen bu konuda ülkemiz genelinde sivil toplum kuruluşlarının Sağlık Bakanlığıyla ilk kez 1993 yılında Mersin ilinde ‘’8 Mayıs DünyaTalasemi Günü’’ etkinlikleri kutlaması birlikte yapılmıştır ve o zamanlardan bu yıla kadar anlamını, önemini ve değerini kaybetmeden çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlenerek toplumda talasemi hastalığının önemine dikkat çekildiğine vurgu yapan Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, görevde olmadığımız zaman zarfında ilimizde var olan bu alanda ki sivil toplum kuruluşlarının konuya yeterince sahip çıkmadıklarını ve bundan dolayı hasta bebek doğumlarının yüksek olduğunu, hem de mevcut hastaların maddi ve manevi yönden çok sıkıntılar çektiğine değindi.

Bizler sivil toplum kuruluşu olarak 2010 yılından bu yana ilimizde toplumsal bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığına karşı sivil iradenin gücünü ortaya koymak adına adeta tam bir seferberlik içerinde 4 yıldır geceli gündüzlü çalışmaktayız.

İlimizde ki talasemi hastalığı konusunu ilk kez 30 Haziran 2010 tarihinde Hatay Valimiz Sayın M.Celalettin Lekesiz’i ziyaretimizde zatıaline aktararak büyük desteklerini her aşamada aldık. Gerçek anlamda eşi hanımefendi Zehra Lekesiz’in de katkılarıyla çalışmalar o günlerden bu günlere kadar güzel sonuçlarla geldi.

Bu çalışmalar da tabi ki sağlık alanında ve diğer alanlarda hizmet vermekte olan kamu kurum ve kuruluşlarının en üst yöneticilerinden, tüm çalışanlarına kadar herkesin sahiplenmesiyle de ilimizde tam anlamıyla bir talasemi meşalesi yakılmış oldu, bu konuda bugün gelinen bu noktada bizler Hatoder ailesi olarak yapılanları unutmadığımız gibi yapılanların üstüne yeni çalışmalar ekleyerek daha ileriye götürmede çaba ve gayret sarf etmekteyiz.

İlimizde yürütülen talasemi ile mücadele programı sağlık otoriteleri tarafından titizlikle sürdürülmekle birlikte, bizlerde sivil toplum kuruluşu olarak üyelerimiz, hastalarımız ve halkımızın eksik gördüğü veya bunlarda yapılsaydı iyi olurdu dedikleri noktalarda görüş ve düşünceleri ilgili makamlara aktararak köprü vazifesini görevimizi yerine getirmekte ve gece gündüz demeden bizlere gelen istek ve talepleri çözmek adına tüm imkanlarımızı kullanmaktayız.

Başkan Kerimoğlu sözlerinin sonunda şunları söyledi; Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği olarak bizler sosyal medya üzerinden hasta, hasta ailelerinden, sağlık çalışanlarından gerekse vatandaşlardan onlarca talepler almaktayız. Bu talepler ilimizle de sınırlı kalmayıp ülkemizin çeşitli şehirlerinden bizlere iletilmektedir. Derneğin yaptığı çalışmaların göz önünde olmasından dolayı herkesimin bu derneğe olan inancı ve bakış açısı da ortadadır, bizlerde bize duyulan güven boşa çıkarmayarak en iyileri yapmak için yolumuza bakıp hedeflerimize varmak için her daim çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürmenin gayreti içerisinde olduk ve olmayada devam ediyoruz.

Son zamanlarda derneğe karşı yıpratma politikaları yürüten kişi ve gruplara da hak ettikleri dersi dernek olarak yaptığımız çalışmalardan verdiğimize inanıyorum, bizler Hatoder ailesi olarak ilimizde ve ülkemizde bugün olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarımızla her zaman gündemde olmaya ve güzel işler çıkarmaya devam edeceğiz, dedi.
Çelenk töreninin ardından günün önemi üzerine Hatoder yönetim kurulu üyeleri ve Halk Sağlık Müdürlüğü yöneticileri Hatay Vali Vekili Sayın Orhan Mardinli’yi makamında ziyaret etti.

Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilimiz genelinde yapılan talasemi ile mücadele programının amaç ve kapsamlarından bahsederek yapılan çalışmaların ilimiz adına memnuniyet verici olduğuna değinerek bu konuda 4 yıldır ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Gün geçtikçe de çalışma çıtasının yükseldiğini bu konuda Hatoder yöneticilerine ve sağlık alanında ki diğer kamu kurum ve kuruluşlarına sivil toplum kuruluşlarına çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.Ü.Mutlu Tiryaki’de ilimiz genelinde yapılan çalışmaların memnuniyet verici olduğuna değindi ve hafta etkinlikleri hakkında bilgiler aktardı.

Hatoder Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu’da sivil toplum kuruluşu olarak bu alanda son 4 yıldır yapılan çalışmalara önemli katkılar sağladıklarını dile getirerek bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.