unnamed-640-x-36149-400x220Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, Alevi vatandaşlar tarafından kutlanan Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Kerimoğlu mesajında şunlara yer verdi; “Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s)  Veda Haccı dönüşün de Hz.Ali’yi halife ilan ettiği ve İslam dininin tamamlandığı gün olarak kabul ettiği Gadir-i Hum Bayramı İslam tarihinin önemli olaylarındadır. Bu çok önemli olay, Gadir-i Hum’da yaptığı konuşmadır, her yıl Zilhicce ayının 18.nci günü Gadir-i Hum Bayramı olarak kutlanır. Tarih boyunca Mezopotamya ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kutlanan Gadir-i Hum Bayramı Alevi camiasında çok önemli bir güne sahip çıkılması ve yaşatılmasının sonucudur. Alevi vatandaşlar tarafından bu bayram geleneğinin ilimizde de hiç unutulmadan ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutlanıp sürdürülmesi de oldukça memnuniyet vericidir.

Hatay konumu itibariyle asırlar boyu birçok farklı din, mezhep ve etnik grupların bir arada yaşadığı, sevgi ve kardeşliğin yan yana olduğu güzide illerin başında gelmektedir. Kaldı ki farklı din mensubu vatandaşlarımız kendi gelenek, görenek, örf ve adetlerini ilimiz genelinde huzur ve sükûn içerisinde rahatça yaşatabilmenin yanında diğer din mensubu vatandaşlarında bayram ve özel günlerine katkı sağlayarak mutluluklarına ve sevinçlerine ortak olmaktadırlar, daha birkaç gün öncesinde de İslam aleminin Kurban Bayramı sevincini paylaşan farklı din mensubu kardeşlerimiz bugün de alevi kardeşlerimizin, Gadir-i Hum Bayramı sevinçlerine ortak olmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. Hatay halkı iç içe yaşamanın, komşu olmanın aynı ortamı paylaşmanın,  aynı   havayı  solumanın  en güzel  örneklerini bayramlar da birbirlerine daha da yaklaşarak, kucaklaşarak, birbirlerine sımsıkı sarılarak dünya arenasına Hatay’da ki birliğin, beraberliğin, dostluğun, kardeşliğin, hoşgörünün adresi olarak ilimizi örnek göstermektedirler.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm Alevi kardeşlerimizin Gadir-i Hum Bayramlarını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir