timthumb (1)

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Talasemi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Burhan Kerimoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında şunlara değindi;

“Dünya’da ve ülkemizde aile birliğinin ve toplumun en önemli unsuru, hatta temel yapı taşı olan kadınlar özellikle annelik görevleriyle fedakârlık ve özverinin temelini oluşturmaktadırlar. Kadınların aileleri için yapmış oldukları sayısız fedakârlıkları saymakla bitirmek mümkün olmadığı gibi kadınlar artık zamanımızda annelik görevlerinin yanı sıra toplumsal, siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve daha birçok alanda önemli görevler üstlenmekte birlikte, toplumumuzun her kademesinde kadınların başarılı olması, her geçen gün başarılı kadın sayısının artış göstermesi ülkemizin sosyal ve ekonomik alanda dışa dönüklüğünün ve kalkınmışlığının önemli bir göstergesidir.

Toplumumuzun temelini oluşturan kadınlarımızın günümüzde halen ülkemizin bazı bölgelerinde çocuk yaşta evlendirildikleri, eğitim haklarının ellerinden alındığı, bunun yanında aile içi şiddete maruz kaldıklarını ve birçok olumsuzlukları yaşadıklarını görsel ve yazılı medyadan zaman zaman takip etmekteyiz. Bunlara benzer olumsuzlukları kendi çevremizden birinin yaşamamasını istediğimiz gibi diğer kadınlarımızda bunlara benzer olumsuzlukları yaşamamalıdır. Bu konuda şiddete başvuran kişi veya kişiler yasalar karşısında hak ettiği cezayı almalıdırlar. Dünyada ve ülkemizde adı şiddet olan bu olumsuzlukların önüne geçmek için biz sivil toplum kuruluşları her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerimize düşen görevleri, devletimizin kamu kurum kuruluşlarıyla sürekli işbirliği içerisinde olmalı yaşanan olumsuzluklara karşı alınması gereken tedbirlere hep beraber sahip çıkmalıyız.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak her adım kadınlarımızın hayata daha çok tutunmalarını gelecek yarınlara güvenle, huzurla ve umutla bakmalarını sağlayacağı gibi aile içerisinde de çocukların yetişmesinde sağlam temeller oluşturacaktır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm kadınlarımızın ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Gününü’’ kutlar, mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler getirmesini temenni ederim.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir