hatoder_asyagazetesi

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) Başkanı Burhan Kerimoğlu yaklaşan ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ dolayısıyla yayınladığı mesajında şunlara değindi;  Dünya’da ve ülkemizde aile birliğinin ve toplumun en önemli unsuru hatta temel yapı taşı olan kadınlarımız özellikle annelik görevleriyle fedakârlık ve özverinin temelini oluşturmaktadır.

Kadınların aileleri için yapmış oldukları sayısız fedakârlıkları anlatmakla ve saymakla bitirmek mümkün olmadığı gibi kadınlar artık günümüz de annelik görevlerinin yanın da toplumsal, siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve daha birçok alanda önemli görevler üstlenmenin yanın da toplumumuzun her kademesinde kadınların başarılı olması, her geçen gün başarılı kadın sayısının artış göstermesi ülkemizin sosyal ve ekonomik alanda dışa dönüklüğünün ve kalkınmışlığının önemli bir göstergesini oluşturmaktadır.

Toplumumuzun temelini oluşturan kadınlarımızın günümüzde halen ülkemizin bazı bölgelerinde çocuk yaşta evlendirildikleri, eğitim haklarının ellerinden alındığı, bunun yanında aile içinde ve toplum içerisinde şiddete maruz kaldıklarını ve birçok olumsuzluklar yaşadıklarını görsel ve yazılı medyadan sıkça takip etmekteyiz.

Bu gibi olumsuzlukları kendi ailemiz ve çevremizden birinin yaşamamasını istediğimiz gibi diğer kadınlarımızda bunlara benzer olumsuzlukları kesinlikle yaşamamalıdır. Bu konuda şiddete başvuran kişi veya kişilerde yasalar karşısında hak ettiği cezaya en kısa sürede çarptırılmalıdır. Dünyada ve ülkemizde adı şiddet olan bu olumsuzlukların önüne geçmek için biz sivil toplum kuruluşları her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerimize düşen görevleri, devletimizin kamu kurum kuruluşlarıyla sürekli işbirliği içerisinde olarak bu türden olumsuzlukların yaşanmaması için gerekli görülen çalışmaları el birliği içerisinde hep birlikte yapmalıyız, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik atılacak her olumlu adım kadınlarımızın hayata daha çok tutunmalarını gelecek günlere güvenle, huzurla ve umutla bakmalarını sağlayacağı gibi aile içerisinde de çocukların yetişmesinde sağlam temeller oluşturacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerden yola çıkarak şiddetin uygulanmadığı, kadınların insanca yaşama hakkına sahip olacakları mutlu, sağlıklı ve huzur dolu günler getirmesini temenni eder, bütün kadınlarımızın ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Gününü’’ kutlarım, dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.