Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan…

timthumb

 Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu içinde bulunduğumuz yaz yaz aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması için vatandaşları gönüllü olarak kan bağışlamaya davet etti.

Başkan Kerimoğlu konuşmasında şunlara değindi; Unutmayınız ki ‘’Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır.’’ Ülkemizde ve özellikle ilimizde talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücre anemi hastalıkları, kronik hastalık grubunda yer alan kişiler ve acil müdahale gerektiren hasta grupları günün her saatinde kana ihtiyaç duyabilirler. Akdeniz bölgesinde özelliklede ilimiz Hatay’da talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücre anemi hastalıklarının yaygın olması dolayısıyla, hastalarımız her ay üç hafta da bir düzenli olarak kan transfüzyonuna ihtiyaç duymakta kaldı ki yaz ayların da hava sıcaklıklarının zaman zaman normalin üzerinde olması hastaların kan transfüzyon sürelerini biraz daha normal sürenin altına düşürmektedir.

Düzenli tedavilerine her dönem olduğu gibi yaz ayların da devam eden hastalarımızın ilimiz hastanelerinde ortalama aylık 600-700 ünite civarında kan ihtiyacının ortaya çıktığını gözlemlemekte ve yaz aylarında yaşanan birçok kazayı da göz önüne alacak olursak ister istemez ilimiz hastanelerin de kan ihtiyacı önemli bir artışı da beraberinde getirmektedir.

Bu açığı kapatmak için özellikle Kızılay yetkilileri kan bağışlayacak vatandaşları gün içerisinde ki sıcaklık sebebiyle biraz daha hava sıcaklığının düştüğü ikindi ve akşam saatlerin de kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızı Antakya Vali Ürgen alanın da bulunan Kızılay’ın mobil kan toplama aracına uğrayarak on dakika da üç can kurtarmaya katkı sağlamaları kan alma ihtiyacı olan bütün hastalarımızı oldukça mutlu edecektir. Gönüllü kan bağışına destek olan vatandaşlarımızı bu ulvi davranışlarından dolayı kutlar hasta ve hasta ailelerim adına şükranlarımı sunarım..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir