Kıymetli HATODER üyesi arkadaşlarım;

Dünya’da, ülkemizde ve ilimizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan Talasemi (Akdeniz Anemisi) ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları genetik geçişli kalıtsal kan hastalıklarının en başında gelmektedir. Yıllar yılı bu alanda birçok çalışmalar yapılmasına rağmen hala hasta bebek doğumlarının önüne geçmekte bazı eksikliklerimizi bertaraf edemediğimiz apaçık ortadadır. İlimiz de 2000 civarında talasemi ve orak hücre anemi hastasının olması da bunun en açık göstergelerini ortaya koymaktadır, bu oran neredeyse ülkemizde 4500-5000 civarında ki hastanın yarıya yakınına sahip olduğumuzu göstermektedir.

Sivil toplum kuruluşları içerisinde kendi alanında ülkemiz ve ilimiz genelinde birçok çalışmaların içerisinde olmak, birçok projelere imza atmak, hayata geçirmek oldukça önemlidir. Yaptığımız işin insan sağlığına yönelik olması da bizler için oldukça önemlidir, insan sağlığının ruhen ve bedenen doğuştan gelen bu hastalıklarla yıpranmasına gönlümüz el vermediği gibi ‘’Dünya Sağlık Örgütü’’nünde bu hastalıkları önlemek için tüm dünya da kabul görmüş ilkelerinden olan halk eğitimlerine yönelik ciddi çalışmaların  her zaman içerisinde olmak bizler için oldukça önem arz etmektedir.

23 Mayıs 2010 tarihinden bu yana başkanlığını yürüttüğüm ve birçok alanda siz değerli hasta, hasta aileleri, üyeler, sağlık çalışanları ve bu işe gönül vermiş kişilerle ilimiz genelinde, hatta ülkemizde talasemi ve orak hücre anemi hastalıkları konusunda oldukça fazla mesafeler aldığımızın artık gün geçtikçe herkes farkına varmaktadır. Bu konuda mevcut hastaların sorunlarının çözülmesi, hasta bebek doğumlarının engellenmesi ve halk eğitimlerinin yapılması gibi birçok olumlu sonucu saymak mümkündür.

Tabii bunları yaparken başta Hatay Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi ve tüm kamu, kurum ve kuruluşlarımızın emekleri bu çalışmalar da oldukça fazladır.

Çalışmalarda emeği geçen herkese sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir