Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (Hatoder) Başkanı Hasan Yetkin 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasına : “ Dünya da ve ülkemiz de özellikle Akdeniz bölgesinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığı hepimizin elbirliği içerisinde mücadele etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Taşıyıcıların tespit edilmesi, genetik danışmanlık ve doğum öncesi tanı konulabilmesiyle engellenebilir bir hastalık olmasına rağmen, dünyada her yıl en az 365 bin talasemi hastası doğuyor ve tedavi görüyor. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 kadar talasemi hastası vardır.

Bu konuya yıllar öncesinden dikkat çekmek için ülkemizin farklı illerin de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı yetkililerince ilk defa 1993 yılında Mersin ilimizde “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” için bir araya gelinmiştir. Uzun yıllardan bu yana talasemiyi önlemek için yapılan çalışmalar istenilen düzeye çıkarılmak istense de kalıcı çözümler üretilmemesinden dolayı hala hasta bebek doğumlarının olduğunu bilmekte ve duymaktayız.

Temel hedefimiz hasta bebek doğumunu önlemek ve hasta olan arkadaşlarımızın en iyi şartlarda tedavi edilmelerini sağlamaktır. Talasemi kalıtsal bir kan hastalığıdır ve önlemek bizim elimizdedir. Tüm hasta arkadaşlarımın 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nü Kutlar. Herkese Sağlıklı Günler Dilerim.”dedi.