BAŞKAN SAVAŞ: ENGELLİLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK ASLİ GÖREVİMİZDİR

engelli-hatoder

    Antakya’da bulunan bazı resmi kurum, okul ve dernek temsilcileri “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.
     Belediye Başkanı Savaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Engelli insanlarımızla senede 1 gün değil 365 gün 6 saat beraberiz” dedi. Antakya Belediyesi olarak bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Savaş, şunları kaydetti:
   “Engelli vatandaşlarımızın engelsiz bir yaşam sürmeleri için çok büyük adımlar attık. Engelsiz bir hayat Engelli çocuklarımıza yönelik, şehrimizde bulunan resmi kurum, okul ve derneklerimizle sürekli dirsek teması halindeyiz ve iç içeyiz. Buralarda bulunan eksiklikleri gidermek için her alanda imkânlarımızı seferber ediyoruz. Kentimizde gerçekleştirdiğimiz cadde ve kaldırım düzenlemelerimizi, görme ve fiziksel engelli insanlarımıza göre gerçekleştirdik. Toplu taşıma araçlarımız engelliler için yeniden dizayn edilerek kullanıma sunduk. Şehrimizde yaptığımız tesislerde önceliğimiz yine engelli kardeşlerimiz oldu. Stadyum semt pazarına yaptığımız tesiste engelli kardeşlerimiz için asansör, tuvalet ve direk zeminden en üst kata kadar engelsiz bir şekilde ulaşımlarını sağlayacak planlamayı yapmış bulunmaktayız. Engelli kardeşlerimizin daha çağdaş ve huzurlu bir ortamda faaliyet gösterebilmesi için Belediye Parkı içinde onlar için özel tasarlanmış hizmet binası tahsis ettik. Halk otobüslerimizi engelli kardeşlerimizin rahat kullanacağı şekilde dizayn edilmesini sağladık. İhtiyaç olan engelli kardeşlerimizin akülü-aküsüz tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılıyoruz. Engellilerimizle birlikte sosyal, kültürel ve sportif alanlarda birlikte hareket ediyoruz. Biz, ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışının gerekliliği içerinde konuya hassasiyetle eğildik. Yılda 1 gün değil 365 gün engellilerimizle birlikte olduk. Onların sorunlarıyla, sıkıntılarıyla, ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendik. Her daim dirsek temasında olduk, istişarelerde bulunduk. Engellilerimizin; kendine yeterli, üretken, bireyler haline gelmelerini ve bu bağlamda toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetler ürettik. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak gördük, tüm vatandaşlarımızın engellilerimizi sevgi ve anlayışla kucaklamalarını, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. En büyük hizmetimiz ise engellilerimize sevgiyle bakmak, engellilerimizle birlik içinde olmak ve birlikte hareket etmek olmuştur.” dedi.Heyet adına konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Balaman ise, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engellilere yönelik kentte bulunan bazı kurum, okul ve dernek temsilcilikleriyle ziyaret ettikleri Savaş’ın hizmet süresi boyunca daima engelli kurum ve kuruluşlarla iç içe olduğunu kaydetti.
     Balaman, Savaş’ın kendilerine katkı ve desteklerini hiç esirgemediğini, tüm heyet adına Savaş’a engellilere yönelik kentte gerçekleştirdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ettiğini belirtti.
     Ziyarete Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Balaman, Hatay Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Abdulkadir Yılmaz, Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Yıldırım, Hatay Engelliler ve Engelli Aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erdal Uğurlu, Başkan Yardımcısı Nevres Genç, Hatay Aktif Gençler Görme Engelliler Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Hikmet Yunus, İşitme Engelliler Derneği Başkanı Nizamettin Gür, Başkan Yardımcısı Yakup Karaca ve Bilal Kardeş,  Hatoder Genel Başk.Yrd. Fatih ALTINÖZ Dernek Sekreteri   Eser Vural ve engelli öğrenciler katıldı.
     Ziyarette heyet günün anısına ve hizmetlerinden ötürü Başkan Savaş’a çiçek takdim ederken, Belediye Başkanı Savaş’ta konuk heyette yer alan katılımcılara çeşitli hediyeler takdim etti ve misafirlerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir