757b466cc27aff68bf1b723f3920f747

Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde Marmaris-Muğla’da düzenlen 13.Talasemi Gençlik ve Eğitim Kampı sona erdi…

Genel Başkan Burhan Kerimoğlu organizasyonla ilgili şu bilgilere yer verdi; federasyon tarafından bu yıl 21- 27 Ağustos 2016 tarihleri arasında Marmaris-Muğla’da 13.düzenlenen Talasemi Gençlik ve Eğitim Kampı Marmaris-İçmeler bölgesi Mirage World Hotelde altı gece, yedi günüz olmak üzere gerçekleştirildi.

Talasemi Federasyonu olarak bu programa Mayıs ayından bu yana hazırlandıklarını hasta, hasta ailelerine, dernek yöneticilerine ve sağlık çalışanlarına kendi bütçe imkânları ölçüsünde unutulmaz bir kamp ve eğitim fırsatı imkânı sunduklarını dile getiren Kerimoğlu, bunu başarmanın mutluluğunu yaşadığımızı belirtmek isterim. Federasyon olarak düzenlenen kampa ülkemizden Hatay, Adana, İzmir, Ankara, İstanbul, Batman, Gaziantep, Mersin, Antalya, Muğla, Denizli, Konya, Diyarbakır, Tekirdağ, Düzce, Bursa, Çanakkale, Manisa ve Siirt illeri olmak üzere yaklaşık yüz otuz katılımcının yanı sıra, yurtdışından Almanya, Fransa, Hollanda, Yunanistan, Azerbaycan, Litvanya, KKTC ve Hindistan gibi ülkelerden de yirmiye yakın hasta, hasta ailesi ve dernek temsilcisi katılım göstermiştir.

Genel Başkan Kerimoğlu, katılımcıların birinci gün itibariyle otele ulaşım, konaklama işlemleri tamamlanarak, yerleşmeleri sağlanmıştır. Diğer günlerde ise Marmaris ve İçmelerin tarihi, doğal, kültürel ve turistik yerlerinin gezilmesinin yanı sıra, eğitim toplantısı ve diğer günlerde jeep safari, aquapark, yat turu, mehtap turu ve diğer gece etkinliklerinin yanı sıra havuz başı programlarla hasta ve hasta ailelerinin moral dolu dakikalar ve zaman geçirmeleri sağlanmıştır. Bu kampta özellikle genç yaştaki hastaların sayısında ki katılımın fazla oluşu da dikkatlerden kaçmamıştır. Moral ve motivasyonlarını en üst seviyelere çıkaran katılımcılar her şey dâhil sistemde otel imkânlarından gönüllerince faydalanarak ve hizmet adına deniz, havuz ve güneşin de eklenmesiyle tatilin tadını doyasıya çıkardılar.

Başkan Kerimoğlu konuşmasının sonun da şunlara değindi; bu yıl ki kamp ülkemizde yaşanan olumsuzluklara rağmen sükûn ve huzur içerisinde geçmesi, kardeşlik ve dostluk havasında olması için kaynaştırıcı etkinlikleri ve faaliyetlere organizasyonda yer verilmesi oldukça iyi olmuştur. Eğitim bölümünde hastaların sağlıklarına yönelik konularda yaşadıkları bölgeler de çekmiş oldukları sıkıntılardan kısacası bazı ilaçlar, kan ürünlerini temini, engelli statüsünde olan hastaların ilaç katkı payları, engelli araç alımlarında yaşanan sıkıntılar, derneklerin finansmanları vb. gibi birçok konuda sorunlarını dile getiren katılımcılar federasyon yönetim kurulunun bu konularda biran önce yapılması gerekenleri yetkili mercilere ve bakanlıklara iletmelerini istediler. Kerimoğlu ise bu konuları yetkili mercilerle görüşerek kısa, orta ve uzun vade de çözülmesi için girişimleri başlatacaklarını dile getirdi.

Başkan Kerimoğlu ve yönetim kurulu üyeleri tarafından programların tamamlanmasından sonra katılımcılar adına hazırlanan katılım belgeleri kişilere törenle takdim ederek, katılımcılara teşekkür edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.